از حال بد به حال خوب

 

دیوید برنز

مهدی قراچه داغی

 

انتشارات آسیم

سال نشر : 1386

شناخت روحیه :راجع به این صحبت می کنه که حال بد ما ممکنه تحت تاثیر وقایع بیرونی هم باشه ولی نهایت تحلیل ما سبب حسمون هست ممکنه کسی از ما تعریف کنه خوشحال شیم ولی ممکنه بگیم می خواست خرم کنه و ناراحت شیم پس باید احساسات منفی واقعی و غیرواقعی را بشناسیم . بیشتر احساسات بد ناشی از این هست که نکات مثبت را کوچک می بینیم نکات منفی را بزرگ می کنیم و الکی به خودمون برچسب می زنیم . در ادامه تست هایی داره برای سنجش میزان اضطراب و افسردگی شما و همین طور تعاریفی ساده از انواع اضطراب و ترس و افسردگی .

احساس خوب : در این قسمت توصیه می کنه حتما احساسات بد و ناراحتی هاتون را بنویسید تا شفاف بشه . بعد واقع بینانه تر بهشون نگاه کنید و ببینید چه قدر به خودتون در مقایسه با بقیه سخت می گیرید . نباید به خودتون بگید نباید ناراحت می شدم بپذیرید حق داشتید ناراحت بشید ولی به روش های مثبت ناراحتیتون را انتقال بدهید و کلا ریشه یابی کنید چرا ناراحتین. همچنین تاکید می کنه برای شروع کارها تنبلی نکنید خودتون را تشویق کنید کار را شروع کنید خردش کنید و با برنامه پیش برید .

احساس اطمینان : گفته می شه خیلی از هراس های ما در ناراحتی های سرکوب شده ماست ناراحتی و خشممون را عنوان نمی کنیم و همین سبب استرس ما می شه . در ضمن توضیح می ده با خیلی از حمله های ترس باید رو به رو شد ما را نمی کشه به یه اوجی می رسه و فروکش می کنه . با خودتون بگید بدترین حالت ممکن چیه و دلداری بدهید به خودتون . در مورد مصاحبه صحبت می کنه که دوستانه باشید شما هم سوال کنید و روی جنبه های منثبت نکات منفیتون دست بذارید .

چگونه با ارتباط بهتر روابط بهتر ایجاد کنیم : توی ارتباطات نباید همش به فکر انداختن تقصیرات رو دوش فرد مقابل باشیم باید سعی کنیم بفهمیمش و بهش کمک کنیم ما را بفهمه . نکات مثبت حرفاهای طرف همون قدرش که باهاش موافقید را بگیرید و بگید . حرفاش را تکرار کنید تا حس همدلی را متوجه بشه . ازشون توضیح بخوای تا بهتر توضیح بدهند . قبل از کمک به افراد فکر کنید اونها گاهی کمک نمکی خوان فقط همدردی نیاز دارند .

دارو درمانی : این قسمت راجع به داروهاست تخصصیه و نمی دونم چی بگم .

ویژه درمانگرها و بیماران کنجکاو : این قسمت هم توصیه هایی هست تا بیمار بهتر و بیشتر به درمانگرش توجه کنه.

تعدادی کتاب روان شناسی معرفی کردم که اکثرا بازاری بودند تاثیر جالبی هم نداشتند این کتاب را قبلا خوندم و به نظرم خیلی کتاب خوبیه واقعا اصولیه و بهتون برای تغییر عملی کمک می کنه بخونیدش سعی کنید درکش کنید و با تمریناتش گام به گام جلو برید . شخصا این کتاب را دوست داشتم.