تاریخ عشق

 

نیکول کراوس

ترانه علیدوستی

 

انتشارات مرکز

سال نشر : 1395

 دو تا داستان موازی داریم پیرمردی یهودی که سال ها قبل عشقش به آمریکا مهاجرت کرده از وی باردار بوده و با مرد دیگری ازدواج می کند و او از دور و در تنهایی شاهد موفقیت های پسر نویسنده اش می باشد و دختری که والدینش نام او را از روی کتابی به نام تاریخ عشق انتخاب کرده اند و به دنبال آلمای واقعی است . این دو داستان به مرور به هم نزدیک شده و پیوند می خورند .

کتاب خوبیه ولی سنگینه از اون چیزایی نیست که سریع پیش بره حوصله و دقت می خواد و بنابرین همه خوان نیست در نتیجه به نظر من پذیرش عمومیش توی بازار ایران به خاطر اسم مترجم بوده . ولی اگر حوصله دارید کتاب قشنگیه گره ها دونه دونه و اروم باز می شوند و قصه ها و عشق ها سمت هم می روند.

این کتاب توی ایران خیلی موفق بوده و چاپ های متعددی ازش شد در سطح جهانی هم معتبر بوده نامزد جایزه اورنج بوده و جایزه ادبی ویلیام سارویان را هم از آن خودش کرده .  در مورد خانم نیکول کراوس هم باید اشاره کنم از نویسندگان آمریکایی و یهودی هستند . در زمینه شعر و شاعری هم فعالند و جوایز مختلفی را بردند .

 

قسمت های زیبایی از کتاب

بعد فکر کردم شاید پدر بودن همین است_ این که به بچه ات یاد بدهی بدون تو زندگی کند .

 

در این عالم که فرصت کمی برای زندگی دارم از حس کردن باد و قطره های باران روی صورتم شکرگزار بودم .

 

و وقتی جایی از پایم می خارید می گفت این جایت می خارد؟ بیا بغلم و وقتی می گفتم دارم می روم بالا له اتاقم صدا می زد برایت چه کار می توانم بکنم منی که این قدر دوستت دارم و من همیشه دلم می خواست این را بگویم و هیچ وقت نگفتم کمتر دوستم داشته باش.